1. Anasayfa
  2. İsveç Rehberi

İsveç Eğitim Rehberi

İsveç Eğitim Rehberi
0

Üretilen fikirlerle dünyada en inovatif toplumlar arasında yer alan İsveç eğitimde özgürlükçü yaklaşımın hakim olduğu bir ülkedir. Uluslararası başarılarıyla tanınan ülke az nüfusuna rağmen eğitimde birçok farklı ve yenilikçi program imkanına sahiptir. Universitas 21 sıralamasında dünyada 5. sırada yer almış ülkenin üç üniversitesi dünyada ilk yüz, on bir üniversitesi ise dünyada ilk beş yüz arasında yer almaktadır.

Nobel ödüllü bilim insanlarıyla ünlü bu ülkede eğitim almak isteyen ve dönemsel oluşan fırsatlardan bilgi almak için İsveç eğitim rehberi araştırmacılara detaylı bilgiler sunmaktadır. Uppsala ve Lund gibi kentlerinde öğrenci yoğunluğu fazla olmakla birlikte ülke birçok farklı alanda burs imkanı da sunmaktadır. Öğrencilik hayatının canlı geçtiği bu ülkede İsveççe öğrenebilmenin yanı sıra eğitimde de global etkilere sahip olan İngilizce dili de gelişebilmektedir. Öğrencilere girişimcilik ruhunun kazandırıldığı ülkede eğitimde yaratıcılığın ön planda tutulması kişinin kariyeri açısından da verimli adımlar atmasını sağlamaktadır.

İsveç’te Dil Okuluna Gitme  

Bir dili öğrenmenin en kolay yollarından biri olan o dilin ülkesinde bulunmak sürecin sağlıklı yollarından birisidir. İsveççe veya farklı bir dili İsveç’te öğrenmek isteyen bireylerin İsveç’teki dil okullarından birine kayıt olması gerekmektedir. İsveç eğitim rehberi aracılığıyla kişisel gelişim ve kariyer gelişiminde önemli bir nokta olan yabancı dil öğrenim sürecinde gerekli bilgiler elde edilebilmektedir.

Diğer ülkelerde olduğu gibi İsveç’te de dil eğitimi vizesi almak diğer vize türlerini almaktan daha kolay bir sürece sahiptir. İsveç’teki dil okullarında eğitim alan insanlara ülke bazı anlamlarda kolaylık sağlayabilmektedir. Bu dil okullarında eğitim alan kişilerin İsveç’teki üniversitelerde eğitim alabilme, eğitim tamamlandığında İsveç’te çalışabilme veya turistik etkinliklerde bulunabilme gibi imkanları bulunmaktadır.

c11de289 d4a1 4296 bd42 6928cf620670

İsveç’te Lise Okumak

İsveç’in Avrupa’nın en güvenilir ülkelerinden biri olması sebebiyle ailelerin lise çağındaki çocuklarının yurtdışında eğitim alma süreçlerinde ülke tercih olarak ilk sıralarda yer almaktadır. Ülkede bulunan halkın günlük hayatında da İngilizce dilini yaygın olarak kullanması lise eğitimi için tercih edilen ülkede öğrencilerin İsveççe bilmeseler bile zorluk yaşamayacaklarını göstermektedir. Ülkede alınan lise eğitiminde diploma verilmemektedir. Ülke, yurtdışından gelen öğrencilerin eğitimlerinin belirli bir kısmını ülkede tamamlamalarını amaçlamaktadır. Lise eğitimi için ülkenin yaş uygulaması 16-18 aralığındadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Mutlu İnsanlar Diyarı: İsveç Vizesi Nasıl Alınır? İsveç Vize Rehberi

İsveç’te lise eğitimi üç yıl sürmektedir. Giriş koşulu için başvuracak öğrencinin en az C düzeyinde, orta seviye bir not ortalamasına sahip olması gerekmektedir. Lise programı için kayıt olunan okullarda temsilciler öğrenci aileleriyle de sürekli iletişim halinde olmaktadır. İsveç eğitim rehberi ile lise programına sahip okulların kayıt koşullarıyla ilgili bilgi edinilebilmektedir.

İsveç’te Nasıl Üniversite Okunur?

İsveç 1995 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkedir. Avrupa standartlarında kaliteli, özgürlükçü ve yenilikçi yaklaşımların temelinde olduğu eğitim yapısı ile dünya çapında marka haline gelmiş Spotify, Skype gibi ürünlerin üretildiği ülkede sosyal eşitlik de ön planda tutulmaktadır. Ülkede eğitim veren üniversitelerin profesyonel iş dünyası ile bağlantı halinde olması teorinin ve pratiğin iç içe ilişkilere sahip olduğu üretim ortamı oluşturmaktadır. İsveç’te lisans programları 3 yıl sürmektedir.

Mezunlarına ün kazanmış markaların şirketlerinde staj ve iş imkanı sağlayan ülkede kaliteli bir yaşam standardı sunulmaktadır. İsveç üniversiteleri dünya sıralamasında yer aldıklarından YÖK denkliğine sahiptir. Öğrenciler kampüs içinde bulunan yurt veya rezidanslarda, özel yurtlarda, öğrenci evlerinde veya aile yanında konaklayabilmektedirler. İsveç eğitim rehberi sayesinde ülkenin üniversite ve kayıt koşulları ile ilgili detaylı bilgiler sağlanabilmektedir.

İsveç’te Yüksek Lisans Yapmak

Ülkede yüksek lisans için verilen eğitim süresi, seçilen programa göre 1 ile 2 yıl arasında değişebilmektedir. Öğrencilere üretimde inovatif yaklaşımı kazandıran eğitim sisteminin yanı sıra ülkede eğitim alan bireyler sistemin ezberden uzak yaklaşımıyla da sektöre hızlı ve pratik düşünen beyinler olarak kazandırılmaktadır. Ülkenin ana dili olan İsveççe ile birlikte dili İngilizce olan birçok yüksek lisans programı da bulunmaktadır.

İsveç’te yüksek lisans AB vatandaşları için ücretsizken AB vatandaşı olmayan bireyler için üniversite tercihlerine ve bölümlere bağlı olarak fiyatlar 5000$-15000$ aralığında değişebilmektedir. Ülkenin IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarlarına katılacak olan üniversitelerin diplomaları Türkiye’de YÖK tarafından geçerlidir. İsveç eğitim rehberi kariyerinizi planlama aşamasında yardımcı olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir