1. Anasayfa
  2. İrlanda Rehberi

İrlanda Gezi Rehberi

Yoğun olmayan sezonda İrlanda'ya seyahat etmenin en büyük avantajlarından biri, rahatça keşfetmek için daha fazla zamanınız olmasıdır. Ayrıca, kapalı sezonda ziyaret etmek biraz daha ucuzdur.

İrlanda Gezi Rehberi
İrlanda Gezi Rehberi
0

İrlanda’nın en yoğun sezonu, Haziran ortasından Eylül ortasına kadar olan yaz aylarıdır. Kumsalda uzanmayı veya sörf yapmayı planlıyorsanız, yazın gitmek isteyeceksiniz. Açık hava etkinlikleri için yürüyüş ve tırmanış için en sıcak zamandır.

Yoğun olmayan sezonda İrlanda’ya seyahat etmenin en büyük avantajlarından biri, rahatça keşfetmek için daha fazla zamanınız olmasıdır. Ayrıca, kapalı sezonda ziyaret etmek biraz daha ucuzdur.

Kışın günler daha kısa olduğu için, İrlanda’yı ne zaman ziyaret edeceğinizi planlarken bunu da göz önünde bulundurmalısınız.  

İrlanda’yı arabayla gezmek

Dublin’de bir şehir kaçamağı planlıyorsanız, araba kiralamanıza gerek yoktur. İrlanda’ya yapılan gezilerin çoğu Dublin Havalimanı’nda başlar ve biter. Toplu taşıma araçlarını kullanarak ülkenin büyük bir bölümünde dolaşabilirsiniz.   

İrlanda Gezi Rehberi
İrlanda Gezi Rehberi

Çok Fazla Sıkıştırmaya Çalışmayın

İrlanda haritada küçük bir ülke gibi görünebilir, ancak ülkede görülecek ve yapılacak şeyler çok çeşitlidir. Görülecek yerler arasında büyük mesafeler kat etmeniz gerekmese de, her bir varış noktası veya cazibe merkezi için kendinize bolca zaman ayırmaya değer.

Seyahat planınızı önceden planladığınızdan emin olun; bu, büyük ölçüde ne kadar zamanınız olduğuna ve burada en çok ne görmek ve yapmak istediğinize bağlı olacaktır.

İrlanda Gezi Rehberi
İrlanda Gezi Rehberi

Büyük Şehirler Ve Turistik Yerlerden Daha Fazlasını Keşfedin

İrlanda, Dublin şehri, Giant’s Causeway ve Ring of Kerry gibi dünyaca ünlü turistik yerler olan birkaç yere sahiptir. Ancak, en akılda kalan deneyimlerinizin çoğu büyük olasılıkla turistlerin genellikle cesaret edemediği yerlere gitmek olacaktır. Bu yüzden maceracı olmaktan korkmayın ve İrlanda’nın ilk 10 listesinde bulamayacağınız bölgelerini keşfedin.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hollanda Gezi Rehberi

Rehberli Tur Rezervasyonu 

Birçok tur pahalıdır ve size belirli yerlere vardığınızda seçim yapma esnekliği sağlamaz, bu da diğer tüm tur otobüsleriyle benzer yerlere varacağınız anlamına gelir. Bir araba kiralamak ve kendi turunuzu tasarlamak en iyi seçenek olacaktır.

İrlanda Gezi Rehberi
İrlanda Gezi Rehberi

Mümkün Olduğu Kadar Önceden Online Rezervasyon Yapın

Seyahatinizi olabildiğince uygun fiyatlı ve stressiz tutmak ister misiniz? Uçuşlardan araba kiralamaya ve konaklamadan popüler cazibe merkezlerinin biletlerine kadar özellikle yaz mevsiminde seyahat ediyorsanız, bunları önceden rezerve etmelisiniz.

İrlanda’da Bahşiş Vermekle İlgili Sabit Kurallar Yoktur.

İrlanda’da bahşiş bırakmak farklı bir iştir. Özellikle kafe ve restoranlarda bahşişinizi nakit olarak bırakmanızı ve masaya bırakmak yerine doğrudan hizmet eden kişiye vermenizi öneririz.

AB Üyesi Olmayanlar Vergiden Muaf Alışveriş Yapabilir

İrlanda’daki çoğu üründe %23 Katma Değer Vergisi (KDV) vardır. AB dışında ikamet edenler için olumlu olan, seyahatleri sırasında yapılan herhangi bir satın alma işleminde ödenen KDV’nin iadesinden yararlanabilecek olmalarıdır.

Kuzey İrlanda Farklı Bir Para Birimi Kullanıyor

Kuzey İrlanda’nın para birimi İngiliz Sterlini (£), İrlanda Cumhuriyeti’nin resmi para birimi ise Euro’dur (€). Adanın her iki tarafına da seyahat etmeyi planlıyorsanız, her iki para birimine de ihtiyacınız olacak.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir