1. Anasayfa
  2. Almanya Rehberi

Köln Gezi Rehberi I Köln’de Gezilecek Yerler

Köln Gezi Rehberi I Köln’de Gezilecek Yerler
Köln Gezi Rehberi
0

Köln Almanya’nın dördüncü büyük şehridir. Ren Nehri üzerinde, Düsseldorf ve Bonn arasında yer alan Köln, katedral severler, Karnaval katılımcıları ve nehir gezisi yolcuları için harika bir destinasyon yeridir.

Savaş sırasında şehrin iç kısmının %90’ı yıkılmış bu nedenle aslında şehrin güzelliği mimarisinden değil, insanlarından kaynaklanıyor.

Köln’de Nerede Kalınır?

Köln’de nerede kalınır sorusunun yanıtı aslında sizin yapacağınız aktiviteye bağlıdır. Eğer şehri gezmek istiyorsanız o zaman toplu taşıma araçlarına ve konaklama yerlerine yakın olan bir yeri tercih etmeniz gerekiyor. Bunun içinde aşağıda bahsedeceğimiz hususları dikkate almanız gerekiyor.

Ekonomik | Cologne Downtown Hostel, şehir merkezinde bütçe dostu bir konaklama yeridir. Neumarkt, Köln Katedrali, Köln Merkez İstasyonu ve Heumarkt gibi önemli yerlere yürüyerek 7 ila 9 dakikada ulaşabilirsiniz.

Orta | 25hours Hotel Koeln The Circle, Köln’deki en şık ve yaratıcı oteldir. Her oda benzersiz bir konsepte sahiptir. Çatı katındaki bara ve restorana bayılacaksınız.

Lüks | Excelsior Hotel Ernst, Katedralin karşısında yer aldığından, Köln’deki en gıpta edilecek bir oteldir. Gösterişli 5 yıldızlı olan bu lüks otel bir kaçamak için Köln’de kalınacak en iyi yerdir.

vizelazim.com 21

Köln’de Yapılacak En İyi Şeyler

Almanya Köln’deki Karnaval sadece birkaç gün değil, bütün bir sezon. Hatta buna 5. Sezon diyorlar. Her yıl 11 Kasım’da başlar ve Kül Çarşambasından önceki gece yarısına kadar devam eder. 11 kasımda başlamasının nedeni ise kendine özeldir. Efsaneye göre, Aziz Ursula ve arkadaşları dördüncü yüzyılda Roma’ya kutsal bir hac yolculuğuna çıkarlar. İngiltere’ye dönerken Hunlar tarafından kuşatılan Köln’den geçerler. Aziz Ursula ve arkadaşları işgalcilere boyun eğmeyi reddettikleri için öldürürler.

Anıtları bugün 11 siyah gözyaşı şeklinde Köln Arması üzerinde işaretlenmiştir.  

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Fransa'da Kaç Gün Geçirmek Gerekir?

Karnaval

5.sezonunda kostümlü insanları görmek, şarkıları dinlemek için katılması ve görülmesi gereken etkinliklerle doludur. Bu etkinliklerden başlıcaları şunlardır:

Weiberfastnacht

Geçit töreni katılımcıları güzel giyinir ve seyircilere tonlarca şeker ve çiçek atarlar.  

Nubbelverbrennung

Köln’deki karnaval günlerinin sonunu belirleyen son kutlamadır. Şehrin her yerinde insanlar, mevsim boyunca işlenen tüm günahları temsil eden sembolik bir saman figür olan Nubbel’i yakmak için toplanır. Yakmanın ardından katılımcılar kol kola girerek son kez karnaval şarkısını söyler.  

Aziz Ursula Bazilikası

Bazilika’da 11.000 kişinin kalıntıları görülebilir. Emanetler odasını görmek için kilisenin içindeki altın hazine odasını ziyaret edin.  Bazilika salıdan pazara kadar açıktır. Salı-Cumartesi günleri arası ziyaret saatleri 10:00 – 12:00 ve 15:00 – 16:30 arasındadır. Pazar günleri ziyaret saatleri sadece sabah 10:00 – 12:00 arasındadır.

vizelazim.com 23

Kölsch

Köln’de yapılan ve tüketilen hafif bir biradır. Küçük, silindir biçimli bir bardakta servis edilen Kölsch, tercih edilen biradır. Kölsch içmek için en iyi yer bir Brauerei’dir. Barmenler, siz bardağınızın üzerine bir altlık koyana kadar size sormadan taze Kölsch bardakları getirir.

RheinEnergie Stadyumu

FC Köln, Bundesliga’da oynayan profesyonel futbol kulübüdür.  RheinEnergie Stadyumu ise maçlarını oynadığı 50.000 taraftarı ağırlayan güzel bir stadyumdur.

vizelazim.com 22

El-De Haus

El -De binası, Aralık 1935’ten Mart 1945’e kadar Köln gizli devlet polisi karargahıydı. Gestapo, nüfusu gözetim altında tutmaktan ve Nazi rejiminin siyasi ve “ırksal” muhaliflerine zulmetmekten sorumluydu. Köln’deki Gestapo, binlerce insanı sınır dışı etti ve öldürdü. Savaşın son birkaç ayında El-De Binasının iç avlusunda yüzlerce kişi idam edildi. Bugün El-De Binası, Memorial Gestapo hapishanesine ve “Nasyonal Sosyalizm sırasında Köln” kalıcı sergisine ev sahipliği yapan mükemmel bir müzedir. Eski Gestapo karargahının bodrum katında bulunan hapishane, hücrelerini ve eski mahkumların yazdığı duvar yazıtlarını hala koruyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir